در حال انتقال به بانک ... processing...

کابل آلومینیوم زمینی

15 شهریور 1400 | 16:16
کابل آلومینیوم زمینی
کابل آلومینیوم زمینی

از سوالات متداولی که در مورد کابل های آلومینیومی مطرح میشود از این قرار است که کابل های آلومینیومی چه نوع کابلی هستند و کاربردشان چیست؟ این نوع از کابل در گذشته نیز در مراکز توزیع برق و خطوط انتقال مورد استفاده قرار می گرفت. بسیاری از افراد معتقد اند، چون فلز آلومینیوم دارای مقاومت الکتریکی بالا، افت ولتاژ و حرارت بالاتری به نسبت مس است به همین علت جایگزین مناسبی برای کابل های مسی نیست، در صورتی که اینگونه نیست. کابل های آلومینیومی به طور کلی دو دسته کابل آلومینیوم زمینی و کابل آلومینیوم خودنگهدار تقسیم میشوند.

 

 

کابل آلومینیوم زمینی

 

بیشتر بخوانید: کابل مسی و کاربرد آن در صنعت

 

کابل آلومینیوم زمینی چیست؟

 

کابل های زمینی دسته ای از کابل های آلومینیومی هستند که برای برق کشی در درون زمین، بر روی دیوار و داخل ساختمان به کار می روند، این مدل از کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که باید در جایی قرار بگیرند که تحرکی وجود نداشته باشد.

 

کابل آلومینیوم زمینی چیست؟

 

بیشتر بخوانید: تاریخچه سیم و کابل در ایران

 

به علت بالا رفتن قیمت مس محبوبیت کابل های آلومینیومی افزایش یافته و در نتیجه استفاده از آنها نیز رواج یافته است. به همین علت به تنهایی استفاده از کابل های مسی در شبکه های برق صرفه اقتصادی ندارد و برای انتقال برق از کابل های آلومینیوم زمینی استفاده میکنند. هر دو نوع کابل مسی یا آلومینیومی از عملکرد مشابه ای برخوردار هستند. از هر دو میتوان در خطوط انتقال و توزیع برق استفاده کرد. ولی همان طور که در قبل اشاره شد این کار به صرفه نیست. وظیفه اصلی کابل های آلومینیومی انتقال جریان الکتریکی از نقطه ای به نقطه ی دیگر است. در حال حاضر قیمت کابل آلمینیومی از کابل های مسی کمتر است به همین دلیل در بیشتر مکان ها از آن استفاده می شود.
این کابل ها را در تعداد رشته های دو، سه و چهار عددی تولید میکنند. گفتنی است نوع چهار رشته آن خود دارای دو نوع دیگر است، که در مدل اول سیم دارای چهار سطح مقطع است و اندازه هر چهار رشته با هم یکی است. در مدل دوم سیم دارای سه و نیم رشته است که سه رشته دارای سطح مقطع یکسانی است و سطح مقطع رشته آخر که رشته نول است کم تر میباشد.

 

کابل آلومینیوم زمینی چیست؟

 

بیشتر بخوانید: ساخت کابل زمینی

 

مزایا کابل آلومینیومی به نسبت کابل مسی

 

  • ارزان ترهستند
  • سبک تر هستند
  • خطر سرقتشان کم تر است.

 

مزایا کابل آلومینیومی به نسبت مسی

 

 

بیشتر بخوانید: قیمت سیم و کابل

 

 

معایب کابل آلومینیومی به نسبت کابل مسی

 

  • احتمال آتش سوزی بالاتری دارند.
  • امکان خوردگی دربرابر عوامل شیمیایی
  • دارای تلفات انرژی بیشتر

 

برای اطلاع از قیمت کابل آلومینیوم، کابل آلومینیوم خودنگهدار و کابل آلومینیوم زمینی می توانید از طریق وب سایت با مراجعه به صفحه ی تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی نمایند.

 


All Right’s Reserved | Designed by Nonegar Pardazesh

مقالات